Najdroższe śluby w Polsce i na Świecie

Najbardziej niezwykłe miejsca na ślub i wesele
Luty 16, 2017

Prywatne odrzutowce, karoce, wielbłądy ozdobione klejnotami, kameralne koncerty gwiazd światowego formatu, ślubne kreacje inkrustowane szlachetnymi kamieniami, wykwintne dania, najdroższe trunki, luksusowe hotele ze szklanymi podłogami z widokiem na ogrody raf koralowych… To tylko niektóre elementy ślubnych ceremonii, które przeszły do historii jako najdroższe śluby świata. Oto miejsca ze ślubnego podium.

409 000 000 $

Ranking najdroższych ślubów rozpoczyna kwota… 409 milionów dolarów. Na tyle opiewał sam catering na weselu czwartej córki sułtana Brunei, księżniczki Hajah Hafizah Sururul Bolkiah. To był najdroższy ślub świata. Jedzenie dla ponad trzech tysięcy gości kosztowało 40 milionów dolarów. Suknia panny młodej od góry do dołu była pokryta kryształami i szlachetnymi kamieniami, a diadem - diamentami i szmaragdami.

110 000 000 $

Ślub księcia Karola i Diany Spencer z 1981 r. został nazwany ślubem stulecia oraz ogłoszony świętem narodowym. 3,5 tysiąca gości przyglądało się, jak para młoda podjeżdża pod katedrę St. Paul’s w oszklonej karocy. Panna młoda miała na sobie suknię, której projekt był jednym z najlepiej strzeżonych modowych sekretów w historii. Zdobiły ją koronki z sukni królowej Marii, ręczne hafty i także ręcznie naszywane cekiny – w sumie do sukni przyszyto 10 tysięcy pereł, a buciki Lady Di pokryto 18-karatowym złotem. Stroju dopełniał 7-metrowy tren z tafty w kolorze kości słoniowej. Nic dziwnego wiec, że wartość kreacji panny młodej wyniosła 400 tysięcy dolarów. Zapowiedzią tak wytwornej ceremonii był już sam zaręczynowy pierścionek wart 136 tysięcy dolarów, pochodzący z królewskiej kolekcji.

100 000 000 $

Ślub wartości 100 milionów dolarów, wydany na cześć szejka Mohammeda bin Rashid Al Maktoum i księżniczki Salamy, trafił na listę rekordów Guinessa. Uroczystości trwały przez tydzień na stadionie wybudowanym specjalnie na tę okazję. Na ślubie i weselu bawiło się aż 20 tysięcy gości poza – UWAGA! – panną młodą! Księżniczka Salama, córka króla Jordanii, zgodnie z tradycją, spędziła własne, trwające 7 dni wesele w… odizolowanym pokoju! 

Polskie rekordy…

... zaczynają się od 4 000 000 zł – tyle kosztował ślub Joanny Krupy i Romana Zaigo, który jednak nie odbył się w Polsce, lecz w Kalifornii. Pół miliona złotych za sakramentalne „tak” zapłacili Michał Wiśniewski i Dominika Tajner – tyle samo, co inna para, Dorota Szelągowska i Adam Sztaba.

Czy takie kosztowne ceremonie innym imponują? Wzbudzają zachwyt? A może zazdrość? Czy młode pary marzą o takim rozmachu? Czy raczej myślą tak ja my, że najdroższe w ślubie są osoby go biorące i uczucie, które je łączy? Nie zapominajmy o tym. Niech zawsze podczas ślubu najdroższy dla niej będzie on, a dla niego – ona.

Czy to nie jest wielka rzecz – znaczyć dla kogoś wszystko?

(Bruno Schulz)